Jakie korzyści płyną z zastosowania rekuperacji, zamiast wentylacji naturalnej?
Warto zacząć od tego, że każdy rozsądny inwestor z uwagi na dostępne możliwości technologiczne m
oże sprawić by jego dom, był jak najbardziej energooszczędny i dobrze zaizolowany. Głównie po
to aby później taki budynek był tani w użytkowaniu z uwagi na niskie straty energetyczne.
Dobrze zaizolowany dom to w innym ujęciu dom naprawdę szczelny.
Ale, żeby taki dom, nie przypominał termosu trzeba go odpowiednio zwentylować.
I teraz są dwie drogi.
Pierwsza:
Wentylacja naturalna, oparta na kominach
Gdy w domu wykonamy klasyczną wentylację naturalną opartą na kominach aby ona działała trzeba zastosować w nim rozszczelnienia np. na oknach, lub w inny sposób wpuścić do niego powietrze. Dopiero wtedy następuje możliwość wymiany powietrza w budynku. Powietrze wchodzi-ogrzewa się-wychodzi. Żeby to działało celowo rozszczelnimy dom, który wcześniej wydając sporo pieniędzy izolowaliśmy. Efekt jest taki, że w sezonie grzewczym wentylacja naturalna oparta na kominach generuje nam straty ciepła na poziomie 50-60%. Sporo, prawda?
Ten fakt przekłada się to bezpośrednio na koszty ogrzewania.
To co podgrzaliśmy piecem, pompą ciepła czy innym źródłem ogrzewania w domu, ulatuje bezwiednie w przestrzeń. Nie mamy nad tym ani za dużej kontroli, ani władzy. Mając taką wentylacje uważamy, że ot taka to kolej rzeczy. Powietrze sobie do domu wchodzi i wychodzi i tyle.
Jednocześnie jednak w niektórych porach roku, możemy się przekonać, że powietrze z uwagi na brak różnicy ciśnień po prostu stoi, a to z kolei może doprowadzić do pojawiania się pleśni czy grzybów w różnych miejscach. Wtedy już to staje się bardziej interesujące, bo myślimy gdzie jest przyczyna. Z drugiej strony, jeśli mieszkamy w miejscu gdzie powietrze jest słabej jakości to też to odczuwamy, nawet latem gdy otwieramy okna. Możemy też zastanawiać się nad jakością powietrza w momencie gdy po prostu często źle się czujemy.
Min. te i inne słabości wentylacji naturalnej spowodowały, że ktoś wpadł na pomysł jak to wszystko zmienić.
I tak narodził się pomysł zastosowania w domkach jednogodzinnych wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, która stała się rozwiązaniem powyższych problemów z którymi nie radzi sobie wentylacja naturalna, a której często bywa przyczyną.
Tak czy inaczej dzięki temu rekuperacja chociaż od wielu lat była stosowana w obiektach użyteczności publicznej, na statkach czy nawet w samochodach teraz mogło zagościć w domu jednorodzinnym.
Wentylacji mechaniczna z odzyskiem ciepła, to rodzaj systemu, dzięki któremu możemy panować nad powietrzem w naszym domu.
Możemy je kontrolować, możemy dzięki niej minimalizować straty ciepła a tym samym zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Możemy także mieć w końcu wpływ na jakość powietrza, które zanim wejdzie do domu, zostanie wstępnie przefiltrowane. Będzie zatem czyste, a jak czyste to i zdrowe.
Wiemy jakie teraz w czasach smogu czy nawet okresów pylenia najprzeróżniejszych roślin ma to znaczenie.
Żeby zilustrować jak najlepiej korzyści z zastosowania takiego systemu, wyobraź sobie, że mieszkasz w domu w którym średnia temp. to 22 stopnie C. Na dworze z kolei masz 0 stopni. Gdy zastosujesz rekuperator powietrze nawiewane do domu osiągnie temp. około 70-95% tej którą masz w domu.
Wynika to z zasady działania rekuperatora, która polega na tym, że zużyte powietrze w domu, gdy jest usuwane, najpierw przechodzi przez rekuperator i wstępnie podgrzewa świeże powietrze wchodzące. Na tym polega odzysk ciepła - czyli rekuperacja.
To jest efekt, którego nie jesteś wstanie uzyskać na kominach wentylacyjnych.
Z kolei gdy masz spotkanie towarzyskie w domu, wystarczy, że podejdziesz do rekuperatora wciśniesz jeden przycisk i przez określony czas szybko dostarczysz do domu świeże powietrze bez otwierania okien.
To tylko niektóre z wątków tego szerokiego tematu.
Jeśli chciałbyś się zorientować jak wyglądają koszty takiego systemu dla Twojego domu, skontaktuj się z nami, chętnie pomożemy. tel. +48 516613870