O rekuperacji
Temat wentylacji z odzyskiem ciepła (rekuperacji) stosowanej w domkach jednorodzinnych jest zagadnieniem dość nowym, gdyż pojawił się w Polsce zaledwie kilka lat temu. Jednakże z roku na rok zwiększa się liczba osób decydujących się na montaż wentylacji mechanicznej w swoich domach.
Technologie budowlane stosowane jeszcze 10-15 lat temu zapewniały doskonały dopływ świeżego powietrza do budynków: do zapewnienia dopływu odpowiedniej ilości świeżego powietrza z zewnątrz właściwie wystarczyły naturalne nieszczelności okien i drzwi oraz odpowiednie kanały wentylacji grawitacyjnej. Całość wspomagały nieszczelności murów. W momencie jednak wymiany starych okien i drzwi na nowe - wręcz idealnie szczelne - lub montując takowe w nowo budowanym domu oraz w momencie zaizolowania całego domu styropianem, prawie na pewno spotkamy się z problemem wilgoci, pleśni i zaduchu. No tak, przecież można zastosować nawiewniki podokienne lub tzw. mikrowentylację, ale trzeba tu zadać sobie pytanie, czy po to uszczelniamy i izolujemy dom, żeby go teraz rozszczelniać? Chcemy zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, więc odcinamy dopływ świeżego - zazwyczaj bardzo zimnego - powietrza z zewnątrz. Po niedługim czasie, aby pozbyć się związanych z tym problemów montujemy w oknach nawiewniki. Najpierw wydajemy sporo pieniędzy na uszczelnienie okien, potem wydajemy następną sporą kwotę na ich rozszczelnienie i... z mocno odchudzonym portfelem wracamy do punktu wyjścia.
Budując nowy dom zastawiamy się co powinniśmy zrobić aby był on jak najbardziej komfortowy, aby nasza rodzina czuła się w nim zdrowo oraz aby dom ten był energooszczędny. Kupujemy szczelne okna, ocieplamy ściany, inwestujemy duże pieniądze w wysokosprawny system ogrzewania. Komfort mieszkania w takim budynku zaczyna zaraz po wprowadzeniu się pozostawiać wiele do życzenia.
Zamiast czuć się dobrze w naszym domu zastanawiamy się dlaczego szyby pokryte są parą wodną, ze ścian zaczyna wychodzić grzyb a rano czujemy się zmęczeni i nasze samopoczucie pozostawia wiele do życzenia. Otwieramy okna, wietrzymy pomieszczenia, a nasze planowane oszczędności wylatują bezpowrotnie wraz z ciepłym powietrzem za okno. My stoimy w przeciągu i myślimy czy to przypadkiem nie miało być trochę inaczej. Dom budowany w nowej technologii trzeba rozszczelnić, czy się to komuś podoba czy nie. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest system wentylacji mechanicznej, przy czym najbardziej optymalny jest układ nawiewno-wywiewny z odzyskiem ciepła.
Zalety rekuperacji:
- gwarantuje znaczną oszczędność w kosztach ogrzewania,
- do 95% odzysku ciepła,
- umożliwia stały dopływ świeżego powietrza,
- filtruje powietrze (mniej kurzu w budynku),
- skutecznie usuwa przykre zapachy,
- nie występują przewiewy,
- likwiduje hałas uliczny,
- eliminuje nadmierną ilość pary wodnej z pomieszczeń,
- umożliwia rezygnację z budowania niektórych przewodów kominowych wentylacji grawitacyjnej,
- na lato zapewnia wentylację bez odzysku ciepła
Zastosowanie rekuperatorów:
- domy jednorodzinne, biura,
- salony fryzjerskie, kosmetyczne, fitness, solaria,
- sklepy, pawilony handlowe, puby, kawiarnie, restauracje,
- baseny, warsztaty